Feeds:
Postime
Komente

RTK, në ora 20:25, transmeton episodin e ri të “Kafeneja e jonë”, në ora 21:00, kuizi Milioneri, ndërsa në ora 22:00, këtë javë transmetohet emisioni për ekonomi, Subvencion.

RTV21, transmeton Kabare sonte në ora 20:00. Më pas në ora 22:45, shfaqet episodi i ri i serialit Eliza, ndërsa më pas në program është emisioni argëtues “Just for Laughs”.

Kohavision në ora 20:00, transmeton programin për ekonomi, Bursa e Kosovës. Episodi i 20 i serialit Lugina e ujqve, shfaqet në ora 21:00. Më pas në program janë dy emisione sportive, Asist në ora 22:00, dhe koha e golave në ora 22:40.

Në Alsat në ora 21:00, mund të ndiqni emisionin Kontrast.

Vizion Plus në ora 20:10, shfaq episodin e ri të telenovelës, “E dashur armike”. Më pas në ora 21:00, fillon emisioni Zonë e ndaluar, ndërsa në ora 22:00, ritransmetohet emisioni Bypass Show.

Klan, në ora 20:10, shfaq emisionin Kutia e fundit. Në ora 21:05, shfaqet episodi i ri i Dr.House. ndërsa në ora 22:15, fillon emisioni Opinion. Revista javore e Champions League në program është në ora 23:40.

Top Channel, pas Fiks Fare, transmeton emisionin Shqip, në ora 21:00. Pas lajmeve, në ora 23:10, transmetohet emisioni sportiv Proçesi sportiv.

Film në TV

KTV në ora 00:45, shfaq filmin “Chocolat”. Në rolet kryesore luajnë Alfred Molina, Judi Dench, Juliette Binoche, etj. Filmi është në regji të Lasse Halstrom. Filmi tregon storien e një nënë të re e cila së bashku me të bijën hapin një dyqan çokollate në një fshat të vogël francez i cili do të shqetësojë banorët lokal për arsye morale.

Në Film Aksion, në ora 23:00, shfaqet filmi “Në Bryzh (In Bruges)”. Filmi në regji të Martin McDonagh, në rolet kryesore luajnë Ralph Fiennes, Colin Farrell, e Brendan Gleeson. Filmi tregon storien për dy vrasës anglez, të cilët për tu larguar organeve shkojnë në pushime në qytetin belg, Bryzh. Filmi ka qenë i nominuar për Oskar, si skenari më i mirë i shkruar për film, ndërsa renditet i 185 në listën e filmave më të mirë të IMDB.

Sport në TV

Në EuroSport, repriza nga fluturimet me ski në Planica, shfaqen në ora 16:30. Më pas në program janë EuroGoals, në ora 18:00, ndërsa në ora 21:00, fillon Pro Wrestling, me mundësit më të njohur amerikan.

Në DSF, në ora 20:15, mund të ndiqni ndeshjen e Bundesliga II, ku takohen Fortuna e Dyzeldorfit, dhe ish-kampioni gjerman, Kaiserslautern.

SuperSport, nga ora 13:00, për pesë jep përmbledhjet javore të kampionateve kombëtare më të mira, ndërsa nga ora 17:00, transmeton emisionet në studio për katër kampionatet më të mira kombëtare.

Përgatitjet për sezonin e ri të MLB në bejzboll tashmë kanë filluar. ESPN America si gjithë sezonin, do të përfshijë edhe ndeshjet përgatitore. Sonte në ora 18:00, transmetohet ndeshja Philadelphia – NY Yankees. Në mesnatë, drejtpërdrejtë transmetohet ndeshja e ligës NHL, në hokej mbi akull, Detroit – Pittsburgh.

Dokumentar në TV

Në ciklin Megastrukturat, në Explorer Shkencë, osnte në ora 17:45, transmetohet episodi për portin më të madh në Evropë, portin e Roterdamit. Më vonë në ora 20:20, shfaqet emisioni Fabrika e Peterbilt, në kuadër të ciklit fabrikat më të mira.

Advertisements

RTV21, transmeton emisionin argëtues, Një kafe me Labin, në ora 09:00, dhe më pas emisionin gastronom, Diçka po zihet në ora 11:00 (repriza në ora 19:05). Gjatë mbrëmjes RTV21, shfaq episodet e reja të serialeve The Handler (20:00), dhe Cimerat (21:00), ndërsa në ora 22:30, transmetohet emisioni sportiv 2 me 1.

Në RTK, pas mesditës mund të ndiqni reprizat e episodeve të Kafeneja Jonë (12:15), dhe Familja Moderne (13:00). Në mbrëmje, RTK, shfaq episodin e ri të Familjes Moderne, dhe më pas rifillon reality-show, Lidhja mes nesh, me Teuta Krasniqin. Mysafir sonte do të jetë kryeparlamentari Jakup Krasniqi. Më pas në program është emisioni sportiv AS (23:00)

KTV, shfaq reprizat e Përrallë me tupan (10:00) dhe Talenti X (12:35). Sporti Total shfaqet në ora 23:15.

Klan TV, sot shfaq këto emisione. Reprizohet Gjeniu i vogël, duke filluar në ora 09:45. Më pas fillon E diela shqiptare, në ora 13:30, deri në ora 20:10, kur shfaqet episodi i ri i DanceLife. Në ora 20:50, fillon emisioni Histori me Zhurmues, ndërsa pas lajmeve, vjen emisioni Blue (23:40).

Top Channel fillon ditën me Pinguinët e Madagaskarit, episodin e 25 në ora 09:25. Më pas në ora 10:25 fansat e Big Brother 3, do të kenë kohën e tyre në Fans’ Club BB3. Në ora 14:00 fillon emisioni E diell. Pas lajmeve shfaqet emisioni Exclusive që temë sonte ka minierën e Trepçës. Më pas në program është Portokalli që fillon në ora 20:45. Në ora 23:40, shfaqet episodi i 110 i serialit West Wing.

Vizion Plus sot ka këtë skemë programore. Pas ritransmetimit të shout Zonë e lirë (13:20), në ora 17:20, shfaqet forumi i Dancing with the Stars. Chic Plus fillon në ora 18:15, ndërsa episodi i ri i Përroit të Dousonit, shfaqet pas lajmeve (19:25). Më pas është koha për komedi, me Bypass Show (20:10), dhe Apartamenti 2XL (21:00).

Sport në TV

RTK sot transmeton derbin e futbollit anglez, Manchester Utd. – Liverpool, në ora 14:30. Më pas në ora 17:00, transmetohet ndeshja Blackburn – Chelsea. KTV transmeton ndeshjen Milan-Napoli në ora 15:00, ndërsa nga liga spanjolle transmeton ndeshjen Zaragoza – Barcelona që fillon në ora 21:00.

Fluturimet me ski, konkurrenca ekipore fillojnë në ora 09:00, stërvitjet, ndërsa garat në ora 10:00. Për të dhëna tjera mund të downloadoni skemën programore të kanaleve sportive këtu.

Dokumentar në TV

Vërtetë sot kemi hyrë në stinën e pranverës, por nuk duhet harruar dimrin i cili tashmë na pret në dhjetor. Shkenca e dimrit, dokumentari që transmetohet në ora 21:00, tregon disa nga aktivitetet që ndodhin në dimër, dhe arsyet pse ndodhin, duke filluar nga ajo se çfarë e bën akullin të rrëshqitshëm, dhe reagimin e trurit ndaj të ftohtit. Ata që e dojnë dimrin sigurisht do ta shikojnë këtë dokumentar.

Film në TV

Në mesnatë KTV, shfaq filmin “Urban Legend (Legjenda Urbane)”. Filmi i zhanrit horrorr-triller, është regji e Jamie Blanks, ndërsa tregon për disa vrasje që janë të lidhura në mes veti, dhe vitima e radhës është ajo. Në rolet kryesore luajnë Jared Leto, Alicia Witt, e Tara Reid.

Në Film Hits, në ora 21:00, premierë shfaqet filmi italian, “Good Luck Chuk (Fatsjellësi Çak). Fiilmi tregon storien për një dentist i cili ju sjell fat të dashurave të tij, të cilat pasi flejnë me të, gjejnë fatin e jetës dhe martohen. Është një situatë dëfryese për Çakun, përderisa ai takon vajzën e ëndrrave të tij. Në rolet kryesore luajnë Dane Cook, Jessica Alba, dhe Dan Fogler. Kujdes filmi ka rejting 15+, në disa vende edhe 18 e R, pra është vetëm për të rritur.

Sonte në RTK, fillon një emision i ri. Është emisioni Protagonisti që fillon në ora 20:30. Mysafir do të jetë Fatmir Rexhepi, kandidat për kryetar të Gjilanit, i cili do të flet për prapaskenën e fushatës zgjedhore.

Më pas në ora 21:00, shfaqet filmi “Catch a Falling Star (Kape një yll nate)”. Filmi tregon storien e aktores Sydney Clarke, e cila gjatë një skene papritmas nevrikoset dhe zgjohet në një vend të humbu, nga ku merr një veturë për një qytet të vogël në New England, ku takon Joyce. Në rolet kryesore luajnë Sela Ward, Andrew Jackson, Jane Curtin etj.

Pas Blic, në ora 23:20, fillon emisioni Pa rrotlla, ku Milaim Zeka, hulumton rrënjtë dhe të vërteta e një organizate të huaj në Kosovë, dhe supozimet që lidhen me ta.

Në ora 20:10, në terminin e zakonshëm të filmave të shtuneve në RTV21, sonte shfaqet edhe një film italian. Është filmi “Senza via d’uscita – Un amore spezzato(Pa rrugëdalje – një dashuri e thyer”, një film 200 minutësh i Giorgio Serafinit, i prodhuar në vitin 2007. Në rolet kryesore luajnë Massimo Ranieri, dhe Anna Galiena.

KohaVision, në ora 13:35, shfaq episodn e 165 të Will & Grace, në ora 14:35, Ditari i Peshkatarit, ndërsa në ora 19:35, transmetohet emisioni Automen, që këtë javë sjellë një reportazh nga Geneva Motor Show.

Top Channel, në ora 20:15, vazhdon me ciklin e “Cirku i Diellit”. Sonte në program është shfaqja “Flakë e brendshme”. Më pas në program është emisioni qëndror javor i Big Brother.

Vizion Plus, në ora 19:30, shfaq episodin e ri të Përroit të Dousonit, dhe më pas përmbledhjen e emisionit ”Mos e beso po deshe”, episodi i ri i të cilit fillon në ora 21:00.

Klan TV, sonte në program ka emisionin “Gjeniu i vogël” që fillon në ora 20:15.

Sport në TV

Kohavision, në ora 17:00, transmeton ndeshjen basketbollistike, Trepça – Prishtina. Më vonë, në ora 20:00, transmetohet ndeshja Real Madrid – Gijon, ndërsa në ora 20:45, ndeshja Roma – Udinese.

RTK nga Premier Liga angleze, transmeton dy ndeshje. Në ora 13:45, transmetohet ndeshjam Aston Villa – Wolverhampton, ndërsa në ora 16:00m ndeshja e skuadrës së Lorik Canës, Sunderland kundër Birmingham.

Guidën e programeve sportive në kanalet EuroSport, EuroSport 2, DSF, dhe ESPN America, si dhe të gjitha ndeshjet futbollistike mund të downloadoni këtu.

Dokumentar në TV

Në ora 22:00, në Exp Histori, shfaqet një dokumentar që na njofton me kopshtet e mrekullueshme të Versajës, kopshte që më parë ndërtoheshin vetëm për familjet mbetërore.

Film në TV

Në mesnatë, KTV, shfaq filmin, “Wonderland(Vendi i çudirave)”, me aktorët Val Kilmer, Kate Bosworth, Carrie Fisher, Josh Lucas, e Dylan McDermott. Regjia është realizuar nga James Cox, ndërsa filmin tregon storien për një yll i filmave për të rritur, i cili dyshohet për disa vrasje, në një apartament në “Wonderland Avenue” në Los Angeles.

“True, True Lie(Gënjeshtër vërtetë e vërtetë)”, është filmi që transmetohet sonte në RTK. Filmi fillon në ora 00:15, në filmin e regjisorit Eric Styles, në rolet kryesore luajnë Jaime King, Camile Solari, e Lydia Leonard.

RTV21, në ora 22:40, shfaq filmin “Fat Man and Little Boy(Trashaluqi dhe djali i vogël)”, prodhim i vitit 1989, në regji të Roland Joffe, dhe skenar të Bruce Robinson. Filmi shtjellon temën për prodhimin dhe ndërtimin e bombave të para bërthamore në New Mexico në projektin të njohuri si Projekti Manhattan. Paul Newman në rolin kryesor i bashkohen edhe aktorë si John Cusack, Laura Dern, Natasha Richardson, e Bonnie Bedelia.

Në Film Aksion, në ora 21:00, premierë shfaqet filmi, “The Art of War II: Betrayal(Arti i luftës 2: Tradhëtia)”. Agjenti Neil Shaw (Wesley Snipes), kthehet nga pensioni të zbuloj një konspiracion që ka si qëllim të mbyt disa senatorë, dhe më pas vrasjet ti m’veshen atij. Të gjithë ata që kanë parë vazhdimin e parë, do të kënaqen edhe më shumë me vazhdimin e dytë të filmit.

Pro Sieben në ora 23:40, shfaq filmin “Five Fingers(Pesë gishtat)”. Në rolin kryesor luan aktori Laurence Fishburne, ndërsa ngjarja zhvillohen në Maroko, ku një holandez është duke shpërndarë ndihma ushqimore, kur kidnapohet nga terroristët.

Klan TV, sonte transmeton emisionin Njerëz të humbur, i cili fillon në ora 21:00, dhe vazhdon deri në ora 01:00, pas mesnate.

KohaVision në ora 20:00, shfaq emisionin argëtues Përrallë me Tupan, dhe më vonë në program është emisioni Konfront.

RTV21, shfaq episodet e reja të serialeve, 100 vitrinat, dhe Gymysh, ndërsa në ora 22:40, në program është emisioni për ekonomi Standardi ynë.

Evropa më afër , emision debatues, fillon në ora 20:25 në RTK. Oxygen është në progrm në ora 21:20, ndërsa në ora 23:20, shfaqet filmi “Ena e sapunit (Soap Dish)”.

Top Channel, në ora 20:45, shfaq filmin “Lufta e rozëve”. Pas edicionit të lajmeve, në ora 23:10, në program është emisioni “Deja Vu” me Mustafa Nanon.

Vizion Plus, pas orës 20:10 kur shfaqet telenovela “E dashur armike”, në ora 21:00, transmetohet talk-show, Zonë e lirë.

Në kanalin T, në ora 22:00, shfaqet filmi shqiptar, “Në tokën mes kufijve” në regji të Arben Kastratit. Filmi tregon storien e tre shqiptarëve që takohen në kufirin Shqipëri-Kosovë-Maqedoni. Secili nga ta dëshiron të ikë nga vendi i tij, por ku do të shkojë.

Sport në TV

EuroSport në ora 12:00, transmeton shortin për ndeshjet çerekfinale të Ligës së Kampionve, ndërsa në ora 13:00 shortin për ndeshjet çerekfinale të Europa Ligës.

Në ora 14:00, transmetohet gara e fluturimeve me ski nga Planica, e vlefshme për kampionatin botëror. Në mbrëmje, në ora 20:00, transmetohen ndeshjet gjysmëfinale të WTA turneut në Indian Wells.

Film në TV

RTK, në ora 23:20, shfaq filmin Soap Dish. Filmi është regji Michael Hoffman, i realizuar në vitin 1991. Filmi ka qenë i nominuar për globin e artë, ndërsa në rolet kryesore luajnë Sally Field, Kevin Kline, dhe Robert Downey Jr.

Film Hits, në ora 21:00, shfaq filmin “Dëbora e vdekur” një film finlandez, që tregon storien e disa studentëve të cilët në pushime rrethohen nga një grup ushtarësh nacist. Filmi shfaqet premierë sonte në Film Hits.

Pjesa e tretë e sagës ‘Twilight’ që njihet si ‘Eclipse’, në kinema pritet të dalë këtë verë. Më saktë me datë 30 qershor pritet të shfaqet premiera në kinematë anëkënd botës. Pritet që ky vazhdim të jetë më fitimprurësi deri më tani, edhe pse nuk mund të themi se njerëzit nga Summit Entertainment janë të pakënaqur me fitimet e deritashme. Në librin e tretë Edward (Robert Pattinson), nuk ka shumë paraqitje, mirëpo producentët kanë vendosur që ai të paraqitet në më shumë skena në film, për arsye të popullaritetit që ka, sidomos tek vajzat e reja adoleshente.

Rihanna është bërë këngëtarja e parë që ka arritur të renditet gjashtë herë me gjashtë këngë të ndryshme në pozitën e parë të renditjes së këngëve më të dëgjuara në SHBA, pas vitit 2000. Kënga e saj Rude Boy, është ngjitur nga pozita e katërt në të parën këtë javë. Në pozitën e dytë vazhdon të mbetet Lady Antebellum me Need You Now, ndërsa kampioni i javës së kaluar Taio Cruz ka rënë në pozitën 3. Në Top 10 këtë javë janë futur B.o.B ft. Bruno Mars me këngën ‘Nothin’ On You’, që renditen në pozitën e 5 nga pozita e 16, dhe Lady Gaga me ‘Telephone’ që ka kërcyer nga pozita 11 në pozitën 9.

Rihanna më herët ka qenë në pozitën e parë me këngët: ‘SOS’, ‘Umbrella’, ‘Take A Bow’, ‘Disturbia’ dhe bashkëpunimin me T.I. ‘Live Your Life’.

1. (4) Rihanna: ‘Rude Boy’

2. (2) Lady Antebellum: ‘Need You Now’

3. (1) Taio Cruz ft. Ludacris: ‘Break Your Heart’

4. (5) Black Eyed Peas: ‘Imma Be’

5. (16) B.o.B ft. Bruno Mars: ‘Nothin’ On You’

6. (7) Train: ‘Hey, Soul Sister’

7. (3) Young Money ft. Lloyd: ‘BedRock’

8. (6) Ke$a: ‘Tik Tok’

9. (11) Lady GaGa ft. Beyoncé: ‘Telephone

10. (8) Jason Derulo: ‘In My Head’

Akoma na kujtohen meloditë e “This Is The Life” dhe “Mr. And Mrs. Rock and Roll”. Albumi i saj debutues, dhe sidomos kënga “This Is The Life”, arritën sukses të madh jo vetëm në SHBA, Kanada dhe Australi, por edhe në mbarë Evropën. Tani ajo është kthyer me një mjeshtri të fundit, që vetëm ajo mund ta krijoj. Amy Macdonald, dëshmon talentin e saj të këndimit edhe një herë. Me zërin e saj të butë, dhe në të njëjtën kohë buçitës, ajo shpreh lirikat e këngës në një mënyrë të përkryer. Këtë herë ajo kthehet edhe më e sigurt se herën e kaluar, me një këngë më rok dhe më të lustruar. Kënaqësia më e madhe është kur e dëgjoni atë theksin, atë kadencën në gjuhen galike. Është kënga “Don’t Tell Me That It’s Over”(Mos më thuaj se ka marrë fund), që u lançua me datë 26 shkurt në Gjermani, dhe më 01 mars në Britani të Madhe. Kënga është pjesë e albumit të saj të fundit, “A Curious Thing”. Suksesi është vërejtur që në fillim me shitjen e 2.5 milionë kopjeve të këngës në Gjermani, dhe Britani të Madhe. Mendoj se kjo këngë do të ngulitet në kokën tonë për një kohë të gjatë. Nota: 5/5

Luan Morina