Feeds:
Postime
Komente

CTfinalebobbyjules_300110517060231Më së shumti anulime duket të ketë në ABC që do të jetë shumë agresiv në sezonin e ardhshëm. Edhe pse pritej që Brothers & Sisters të rikthehej me 13 episoda ata vendosën që ta anulojnë duke vendosur në vend të saj dramën e re Pan Am. E hëna s’do të ndryshoj, Dancing with the Stars dhe më pas Castle, ndërsa të martave në ora 8 do të shfaqet një bllok i ri komedish, që në mes-sezonë do të ngjitet në dy orë gjatë mungesës së DWTS. Last Man Standing dhe Man Up do të nisin të martën ndërsa Body of Proof rikthehet me sezonin e dytë në ora 10. Të mërkurën në vend të Better with You do të shfaqet komedia e re Suburgartory, ndërsa Cougar Town do të rikthehet në ditë të re, të martave në mes-sezonë. Revenge do të mbyll të mërkurat, ndërsa të enjteve në ora 8 do të shfaqet versioni i përpunuar i klasikut të mirënjohur Charlie’s Angels. Grey’s Anatomy do të shfaqet në ora 9, ndërsa Private Practice në ora 10. E premtja do të jetë pa programe të skriptuara, vjen Extreme Makeover dhe Shark Tank, para 20/20. E shtuna ka futboll amerikan të ligës universitare, ndërsa e diela fillon me America’s Funniest Home Videos, dramën e re Once Upon a Time, Desperate Housewives, dhe dramën e re me Christina Ricci në rolin kryesor, Pan Am.

Në mes-sezonë pritet të shfaqen edhe Apartment 23, Good Christian Belles, Missing, The River, Work It, dhe Scandal nga kreatorja e Grey’s Anatomy dhe Private Practice, Shonda Rhimes, që rikthehet pas serisë së dështuar të Off the Map.

Sezoni i ardhshëm do të jetë pa seritë që u anuluan e që janë: Better With You, Brothers & Sisters, Detroit 1-8-7, Mr. Sunshine, My Generation, No Ordinary Family, Off the Map, The Whole Truth dhe V.

Më poshtë do të gjeni skemën javore në prime-time.

E hënë
8/7c Dancing with the Stars
10 pm Castle

E martë
8 pm LAST MAN STANDING
8:30 pm MAN UP
9 pm Dancing with the Stars Results Show
10 pm Body of Proof

E mërkurë
8 pm The Middle
8:30 pm SUBURGATORY
9 pm Modern Family
9:30 pm Happy Endings [kohë e re]
10 pm REVENGE

E enjte
8 pm CHARLIE’S ANGELS
9 pm Grey’s Anatomy
10 pm Private Practice

E premte
8 pm Extreme Makeover: Home Edition [kohë e re]
9 pm Shark Tank [kohë e re]
10 pm 20/20

E shtunë
8 pm Saturday Night College Football

E diel
7 pm America’s Funniest Home Videos
8 pm ONCE UPON A TIME
9 pm Desperate Housewives
10 pm PAN AM

*Me shkronja të mëdha janë programet e reja.

Reklama

TerraNova_House_300110516081054Skema e re programore e Fox sjell stabilitet. Në fakt mund edhe të mos quhet e re sepse ka fare pak ndryshime. Të hënave House lëviz nga ora 8 në ora 9, për t’i lënë vend dramës epike me dinozaur të Steven Spielberg, Terra Nova. Në mesin e shumë programeve që u anuluan për sezonin e ardhshëm është edhe shou i paskriptuar America’s Most Wanted i cili nga një shou javor do të rikthehet vetëm me edicione speciale, pas 23 viteve të transmetimit. The X-Factor me Simon Cowell do të transmetoj gjatë vjeshtës në vend të American Idol i cili rikthehet me edicionin e 11 me datë 22 janar 2012 pas finales të NFC në futboll amerikan. Dikur në mes-sezonë do të shfaqet edhe drama Touch që është bashkëpunim i Kiefer Sutherland (24orë) dhe Tim Kring (krijues i Heroes). Të dielave do të shtohen edhe dy animacione Allen Gregory, në vjeshtë, dhe Napoleoon Dynamite, në pranverë. Ndërsa Seth MacFarlaine, kreatori i Family Guy dhe The Cleveland Show, paralajmëroi se që nga viti 2013 do të filloj së shfaquri versioni modern i Flinstones. Bones do të ketë spin-off serinë Finder me Michael Clark Duncan dhe Saffron Burrows që do të shfaqet diku në mes-sezonë, ndërsa pas Terra Nova, në pranverë, House do të rikthehet në orarin e zakonshëm, të hënave në ora 8, për t’i lënë vend serisë së re Alcatraz. Në Fox vijnë edhe dy komedi të reja sezonin e ardhshëm, New Girl dhe I Hate My Teenage Daughter.

Sezoni i ardhshëm do të jetë pa seritë që u anuluan e që janë: Human Target, Lie To Me, Traffic Light, The Chicago Code, The Good Guys, Breaking In dhe Running Wilde.

Më poshtë do të gjeni skemën javore në prime-time.

E hënë

8/7c TERRA NOVA

9 pm House

E martë

8 pm Glee

9 pm NEW GIRL

9:30 pm Raising Hope

E merkurë

8-9:30 pm THE X FACTOR

9:30 pm I HATE MY TEENAGE DAUGHTER

E enjte

8 pm THE X FACTOR (Rezultatet)

9 pm Bones

E premte

8 pm Kitchen Nightmares

9 pm Fringe

E shtunë

8 pm Cops

9 pm Repriza/America’s Most Wanted (Speciale)

E diel

7:30 pm The Cleveland Show

8 pm The Simpsons

8:30 pm ALLEN GREGORY

9 pm Family Guy

9:30 pm American Dad

Mes-sezona

E hënë

8/7c House

9 pm ALCATRAZ

E martë

8 pm Glee

9 pm NEW GIRL

9:30 pm Raising Hope

E merkurë

8-9:30 pm American Idol

9:30 pm I HATE MY TEENAGE DAUGHTER

E enjte

8 pm American Idol (Rezultatet)

9 pm FINDER/Bones (kthehet në pranverë)

E premte

8 pm Kitchen Nightmares

9 pm Fringe

E shtunë

8 pm Cops

9 pm Encores/America’s Most Wanted (Speciale)

E diel

7:30 pm The Cleveland Show

8 pm The Simpsons

8:30 pm NAPOLEON DYNAMITE

9 pm Family Guy

9:30 pm Bob’s Burgers

*Me shkronja të mëdha janë programet e reja.

30 Rock - Tina FeyNBC ishte televizioni i parë kombëtar amerikan që bëri paraqitjen e skemës së re programore për sezonin e ardhshëm. NBC po ka shumë probleme ti kthehet suksesit të dekadës së kaluar duke ndjerë mungesë e shouve të mëdhenj. Do të jenë gjithsej 13 seriale të reja që do të debutojnë gjatë sezonit të ardhshëm, prej të cilave 6 do të nisin aventurën në vjeshtë, 3 drama dhe 3 komedi.

Megjithatë do të jetë një ri-shpërndarje pothuajse krejt e re në sezonin e ri duke ndryshuar 5 mbrëmje televizive. E vetmja që mbetet e pandryshuar do të jetë e marta me shoun e paskriptuar The Biggest Loser dhe më pas serialin Parenthood që do të kthehet për sezonin e tij të tretë. Seriali Chuck që i shpëtoi anulimit do të rikthehet për një sezone më të shkurtër, 13 episodëshe të premtave. Ndërsa komedia e shumë lavdëruar 30 Rock pritet të kthehet në mes-sezon për shkak të shtatzënisë së yllit të serialit, Tina Fey.

Nga seritë e reja që do të vijnë në NBC do të jetë edhe Prime Suspect, serial që së pari debutoi në Mbretërinë e Bashkuar, e që do të shfaqet të enjteve në ora 10, me temë të koncentruar në zgjedhjen e krimeve të ndryshme. Drama tjetër do të jetë The Playboy Club që do të shfaqet të hënave në ora 10, ndërsa storia është realizuar në vitet e ‘60ta në Hollywood. Dhe drama e tretë e re që vjen në vjeshtë do të jetë Grimm, që nuk pritet të jetë një sukses i veçantë sipas promove të para dhe bazuar në temë, një super-hero do t’i ruaj njerëzit në kohët moderne nga përbindëshit e storieve të vëllezërve Grimm.

Up All Night me (Will Arnett dhe Christina Applegate) dhe Free Agents (Hank Azaria) do të nisin orën e komedisë të mërkurën, ndërsa komedia e fundit që do të filloj në sezonin vjeshtor do të jetë Whitney, një komedi me audiencë të gjallë që tenton të përsëris suksesin të cilin e kanë komeditë e CBS me një audiencë të tillë.

Në pjesën e dytë të sezonit, mes-sezonë , do të rikthehen 30 Rock, edicioni i ri i Celebrity Apprentice me Donald Trump që zgjodhi Apprentice para zgjedhjeve për president, dhe i vetmi hit shou i NBC në vitet e fundit, dhe debutuesi më i mirë këtë sezone, The Voice, e gjithashtu nga seritë e reja aty do të jenë tri komeditë Are You There, Vodka? It’s Me, Chelsea, Bent, dhe Best Friends Forever, dhe gjithashtu dramat e reja Awake, Smash, dhe The Firm.

Sezoni i ardhshëm do të jetë pa seritë që u anuluan e që janë: The Cape, Chase, The Event, Law & Order: Los Angeles, Outsourced dhe Perfect Couples.

Më poshtë do të gjeni skemën javore në prime-time.

E hënë

8/7c The Sing-Off

10 pm THE PLAYBOY CLUB

E martë

8 pm The Biggest Loser

10 pm Parenthood

E merkurë

8 pm UP ALL NIGHT

8:30 pm FREE AGENTS

9 pm Harry’s Law [kohë e re]

10 pm Law & Order: Special Victims Unit

E enjte

8 pm Community

8:30 pm Parks and Recreation [kohë e re]

9 pm The Office

9:30 pm WHITNEY

10 pm PRIME SUSPECT

E premte

8 pm Chuck [kohë e re]

9 pm GRIMM

10 pm Dateline NBC

E shtunë

Repriza, programe të parregullta

E diel

7 pm Football Night in America

8:15 pm NBC Sunday Night Football

*Me shkronja të mëdha janë programet e reja.

MANHATTANMe një inkasim mbi mesataren Thor ka vazhduar të qëndroj në pozitën e parë të filmave më të shikuar gjatë fundjavës në SHBA. Komedia Bridesmaids që debutoi këtë javë u rendit vetëm e dyta, por megjithatë konsiderohet një sukses mjaft i lartë duke marrë parasysh që është e përshtatshme vetëm për të rritur dhe nuk ka ndonjë yll të madh komedie me emër. Debutuesi tjetër i javës, Priest, u rendit në pozitën e katërt pas Fast Five, ndërsa Rio mbeti në pozitën e 5. Lideri Thor pas kësaj jave ka mbledhur 119.3 milionë dollarë në kinematë amerikane, që është një shifër shumë më e mirë se dy startuesit e fundit të viteve të kaluara në këtë kohë, Iron Man 2 dhe X-Men Origins.

Top 10 në kinematë amerikane:

1. (1) Thor – $34,500,000

2. (-) Bridesmaids – $24,409,000

3. (2) Fast Five – $19,534,000

4. (-) Priest – $14,500,000

5. (5) Rio – $8,000,000

6. (3) Jumping the Brook – $7,300,000

7. (4) Something Borrowed – $7,000,000

8. (6) Water for Elephants – $4,100,000

9. (7) Tyler Perry’s Madea’s Big Happy Family – $2,200,000

10. (8) Soul Surfer – $1,800,000

azerbaycan-sokaga-dokuldu-1348987Dueti Ell/Nikki me Eldar Gasimov dhe Nigar Jamal me këngën e tyre “Running Scared” fituan 221 pikë që mjaftuan të siguronin fitoren e parë për ish-republikën sovjetike. Azerbajxhani u rendit e para para në shoun e mbajtur në Dusseldorf, që ishte i 56 në historinë e Eurovision. Në pozitën e dytë u rendit Italia e rikthyer pas 14 viteve me një këngë xhazi “Follia d’amore” kënduar nga Raphael Gualazzi që fitoi 189 pikë. Në pozitën e tretë u rendit favoriti për fitues nga shumë media, Eric Saade nga Suedia, i cili me këngën “Popular” fitoi 185 pikë të mjaftueshme për pozitën e tretë.

Pas përfundimit të finales, u publikuan edhe rezultatet e pikëve të gjysmëfinaleve, ku Shqipëria me Aurela Gaçen dhe këngën “Feel the passion” ishte renditur e 13ta me 47 pikë.

Ardit Stafa është shpallur fitues i edicionit të dytë të reality shou “VIP Shpija”, transmeton Telegrafi.

Stafa ka marrë shumicën e votave të shikuesve të reality shout i cili për protagonistë kishte yjet dhe fytyrat prominente të televizionit kosovar.

Fitorja e Ardit Stafës mund të konsiderohet befasi e dorës së parë pasi favoritë ishin Qetsor Ferrunaj dhe Mc Kresha, të cilët nxisnin vazhdimisht debate në shtëpi edhe pse siç duket nuk i kanë lënë mbresa pozitive publikut kosovar.

/Shqipmedia/

Lagjja e re, përsëri ishte solide, dhe sigurisht do të zë një vend të mirë në Top20 programet kosovare të këtij sezoni. Ka disa të meta, për shembull të shihje Driada Matoshin, dhe atë djaloshin që luan rolin se është një moshë me Driadan ishte absurde. Nejse, në përgjithësi seriali është i mirë, solid, dhe më i suksesshëm se ato dy dramat tjera. Më pas shikova Rubikon pa kravatë për ato momente dhe në ora 21:15 natën e dytë të Eurovizion. Pati disa performanca të shkëlqyera si Sllovenia, Estonia dhe Suedia, por nuk besoj që mund të fitojnë ndonjëra. Për më shumë planifikoj të përgatis një artikull enkas për Eurovizionin nesër. Një përgëzim për KTV-në që ishte e vetmja që nuk transmetoi mbledhjen e Këshillit të Sigurimit, përderisa RTK e ka si “obligim” për të transmetuar programe informative që kanë të bëjnë me situatën tonë politike, por RTV21 e transmetoi pasi ka mungesë të programeve origjinale në prime-time, dhe do të mund të shfaqte diçka më të hajrit. KTV ma merr mendja që ka transmetuar këtë në Arta që është një suplement i shkëlqyeshëm i grupit Koha, dhe ndoshta Rubikon më mirë do të ishte sikur të shfaqej 3 herë në javë në Arta për të lënë më shumë hapësirë KTV në prime-time, por emisionet informative janë diçka që i bëjnë përshtypje dhe ngrehin shikueshmërinë kosovare.

 

RTK të shtunën në ora 12:20 do të transmetoj një historik të shkurtër të këngës së Eurovizionit, ndërsa të dielën në ora 11:00 fillon një emision i ri në RTK, Estetika, që do të jetë i dedikuar për audiencën e femrave. Në mbrëmje, e premta vjen si zakonisht tani e mërzitshme, të shtunën transmetohet nata finale e Eurovizionit, ndërsa të dielën është Familja Moderne, Drejtësia në Kosovë dhe emisioni sportiv AS që do të jetë dy-orësh në bazë të orarit të RTK-së.

KTV do të transmetoj vetëm një ndeshje nga kampionati spanjoll për shkak të xhirove të fundit kur të gjitha ndeshjet zhvillohen në të njëjtën kohë. Barcelona pret La Corunan të dielën në ora 21:00. Të shtunën KTV, shfaq filmin In Good Company, ndërsa gjatë fundjavës në ora 20:00 mund të shihni Videofest Intervista dhe SinkroCinema. Të premten në program është finalja e VIPShpija2.

RTV21 të premten sjell serialin turk, Ihlamurlar Altinda dhe emisionin për ekonomi, Standardi ynë. Të shtunën në program ka film, dhe më pas seriali Twin Peaks, ndërsa të dielën është RelaX dhe emisioni sportiv 2me1.

 

Top Channel nuk ka asnjë të dhënë në uebfaqen zyrtare, prandaj oraret e transmetimit më poshtë mund të jenë të gabuara.

Klan TV sjell Gjeniun e vogël të shtunën, të premten ka Njerëz të humbur, dhe gjatë fundjavës në program janë episodet e reja të Heroes dhe House, e të dielën në ora 21:00 si zakonisht shfaqet Histori me zhurmues.

Vizion Plus sjell Zonë e Lirë të premten, të shtunën serialet e huaja, ndërsa të dielën në program është Apartamenti 2XL.

 

Në EuroSport mund të ndiqni kampionatin botëror në ping pong, të shtunën ora 10, dhe 17:30, dhe të dielën ora 10:30. S’do të mungoj as çiklizmi me Giro d’Italia, të shtunën ora 14:40, dhe ora 15:45, dhe Tour of California që fillon të dielën në ora 23:00. Mund të ndiqni edhe ndeshjet gjysmëfinale, të shtunën ora 16:00, dhe finale të dielën ora 14:00. S’do të mungojnë as sportet automobilistike, futbolli australian, dhe volejbolli. Për më shumë informata vizitoni faqen zyrtare të EuroSport.

 

 

TV Kolumna Ditore përgatitet nga Luan Morina

 

 

E premte – 13 maj 2011

RTK

20:25 Serial: Shtëpia ime ep.13

21:00 Debat

22:10 In&Out

23:00 Lajme

23:15 Projeksioni

 

KTV

20:00 VIP Shpija 2

22:15 Sinkro Cinema

22:30 VideoFesti Muziko – Intervista

23:00 Interaktiv

 

RTV21

20:00 Serial: Ihlamurlar Altinda

21:20 Standardi ynë

22:00 Ditari

22:45 Serial: Favoritja

 

TV Klan

20:05 Kutia

21:00 Njerëz të humbur

23:00 Lajme

23:35 Serial – CSI:NY ep.113

 

Top Channel

20:05 Fiks Fare

20:45 ?

22:30 Lajme

23:10 Serial

 

Vizion Plus

19:40 DWTS – përmbledhja

20:00 Telenovelë – Tereza

21:00 Zonë e lirë

 

——————–

E shtunë –14 maj 2011

RTK

20:20 Serial: Qyteti pa lumë ep.13

21:00 Eurovizioni 2011 – Finalja

 

KTV

19:30 Automen

20:00 VideoFesti Muziko – Intervista

20:30 SinkroCinema (14+)

21:00 Film: In Good Company

23:00 Lajme

23:15 Film: Dirty Love (18+)

 

RTV21

20:00 Film

22:00 21 Minuta

22:40 Seriali: Twin Peaks

 

TV Klan

20:30 Gjeniu i vogël 4 – nata 6

23:00 Lajme

23:30 Serial: Ligj dhe Rregull:SVU ep.63

 

Top Channel

20:15 Vetem per te qeshur

20:45 Film:

23:20 Lajme

23:55 Film:

 

Vizion Plus

19:30 DWTS – përmbledhja

20:10 Mos e beso po deshe

21:00 Histori Dashurie

23:00 Debat

 

——————–

 

E diel – 15 maj 2011

RTK

20:10 Serial: Familja Moderne

21:00 Drejtësia në Kosovë

22:00 AS

23:00 Lajme

 

KTV

19:30 Një moto për foto

20:00 VideoFesti Muziko – Intervista

20:30 SinkroCinema (14+)

21:00 Futboll: Barcelona – Deportivo La Coruna

23:00 Lajmet

23:15 Sporti Total

00:00 Film: Shoot ‘em Up (18+)

 

RTV21

19:00 Diçka po zihet

20:00 RelaX

22:00 21 Minuta

22:30 2 me 1

 

TV Klan

20:05 Serial: Heronjtë ep. 56

21:00 Histori me zhurmues

23:00 Lajme

23:35 Serial: House ep. 61

 

Top Channel

20:15 Exclusive

20:45 Portokalli

22:55 Lajme

 

Vizion Plus

19:50 Serial: Regenesis

21:00 Apartamenti 2XL

23:00 Lajmet

23:30 Dancing Forum